Mynydd Du

Fell and Mountain Running Club

Report from Alun Wood:

Well done to everyone who ran today’s Sugar Loaf Fell race. Firstly I want to thank all the Marshall's and helpers, you all done a splendid job and today couldn’t have worked with out you.

Unfortunately we had two runners who after not following rules of kit we asked to leave, these two men then decided to take it upon them selves to run the race anyway! This isn’t on and puts not only them selves in danger but others in danger too. Also had one lady who didn’t make registration in time but decided to run without a number, this again is very dangerous and if anything happened to her on the mountain we wouldn’t of known she was out there. The rules are there for everyone’s safety it was put out numerous times on social media and on the day about kit requirements etc.

That said the rest of the day went well a real fast bunch up front and some great running by all.

Once again Thankyou everyone see you all again next year.

Results:

Pos No Time Name Club Gender Cat Award
1 323 0:52:03 Mark Hopkinson Mynydd Du M S 1st Male/MaleTeam
2 317 00:52:07 Daniel Bodman South Wales M S 2nd Male
3 299 00:52:11 Tom Roberts Meirionnyd M S 3rd Male
4 318 00:52:17 Peter Ryder South Wales M S 1st Sen Male
5 314 00:53:10 Andrew Tuckey South Wales M V40 1st V40
6 315 00:53:59 Samuel Gregory South Wales M S  
7 297 00:56:08 Jack Turner East Wales M S  
8 378 00:56:15 Jacob Dobson U/A M S  
9 364 00:57:09 Michael Lai West Wales M S  
10 339 00:57:14 Matthew Collins Micky Morris Racing Team M S  
11 354 00:57:52 Thomas Bunden U/A M S  
12 254 00:58:07 Richie Johnson East Wales M V40  
13 266 00:58:25 Andrew Stephens Monross Trail Blazers M V40  
14 338 00:59:13 Iwan Morton Mynydd Du M V40 Male Team
15 327 01:00:21 Tom Mollekin East Wales M S  
16 265 01:00:22 Tom Turner U/A M S  
17 337 01:00:32 Alex Lewis West Wales M S  
18 377 01:01:03 Ben Gibbison Mynydd Du M S Male Team
19 365 01:01:46 Mike Fawcett Wye Valley M V50 1st V50
20 379 01:01:58 James Brown Chepstow Harriers M S  
21 293 01:02:12 Katie Beecher Les Croupiers F S 1st Female
22 358 01:02:17 Julian Jones U/A M S  
23 360 01:02:20 Jamie Tedford U/A M S  
24 359 01:02:20 Carey Davies U/A M S  
25 262 01:03:11 Gethin Powell Pontypridd Roadent M S  
26 376 01:03:16 Steve Hepton Mynydd Du M V40  
27 274 01:04:03 Robert Pitchard East Wales M S  
28 330 01:04:07 Sophie Mornecks Rossendale Harriers F S 2nd Female
29 285 01:04:13 Dee Jolly West Wales F S 3rd Female
30 369 01:04:52 Andy Horlick Forest of Dean AC M V40  
31 340 01:05:13 Rhys Pippard Mynydd Du M S  
32 295 01:05:28 Ross Walker Chepstow Harriers M V40  
33 289 01:05:53 David Mullin Mercia M V40  
34 298 01:06:04 Elliw Haf Eryri Harriers F S 1st Sen Female
35 269 01:06:11 Anderson Hirst U/A M V50  
36 277 01:06:13 Boyle Chepstow Harriers M S  
37 276 01:06:27 Nicki Morgan East Wales F V50 1st V50
38 286 01:06:51 Gary Leavson Croft Aubrey M V40  
39 334 01:06:58 Paul Tucker Mynydd Du M V50  
40 272 01:07:01 Helen Marshall West Wales F S  
41 271 01:07:16 Peter Gardner U/A M V50  
42 328 01:07:28 Mark Ponsford MDC M S  
43 373 01:07:39 Sam Charrington Mynydd Du M V40  
44 302 01:07:45 Faye Johnson East Wales F S  
45 355 01:07:59 Matthew Haynes Builth Districk RC M V40  
46 349 01:08:01 Mike Roberts U/A M V40  
47 287 01:08:21 Katie Ironside East Wales F S  
48 363 01:08:30 Rhian Probert Mynydd Du F V40 1st V40/F Team
49 268 01:08:43 Andrew Dickens Mynydd Du M V40  
50 296 01:08:54 Gareth Bryer Mynydd Du M V40  
51 357 01:08:59 Mark Saunder MDC M V50  
52 300 01:09:05 Steve Loveluck Ogmore Phoenix M V50  
53 273 01:09:14 Louise Barker West Wales F V40  
54 261 01:09:16 Gavin Brace Lliswerry M S  
55 345 01:09:22 Ian Macklin MDC M V40  
56 326 01:09:25 Luke Davies Swansea Harriers M S  
57 255 01:10:14 Carwyn Davies West Wales M V40  
58 342 01:10:42 Harri Like East Wales F S  
59 290 01:10:58 Nick Dallimore MDC M V60 1st V60
60 288 01:11:04 Mike Harris Westbury Harriers M V60  
61 319 01:11:05 Tim Reynolds U/A M S  
62 284 01:11:13 Andy Perry U/A M V40  
63 301 01:11:18 Anneliese Loveluck Ogmore Phoenix F V40  
64 257 01:11:19 David Daniels Cobra RC M V60  
65 305 01:11:22 Johnathan Gentle U/A M S  
66 309 01:11:25 James Pope U/A M V40  
67 292 01:11:29 Lou Summers Mynydd Du F V50 Female Team
68 278 01:11:56 Neil Grant Chepstow Harriers M V60  
69 322 01:11:59 Dan Fairbank Mynydd Du M V40  
70 304 01:12:02 Sasha Habgood Mynydd Du F V40 Female Team
71 260 01:12:20 Mark Ewolish Lliswerry M V40  
72 310 01:12:22 Richard Cronin MDC M S  
73 306 01:12:26 Duncan Loughrey U/A M V50  
74 366 01:12:46 Lowri Woodier Mynydd Du F S  
75 259 01:12:53 Ben Steele Cobra RC M S  
76 356 01:12:58 Alice Bedwell MDC F V50  
77 335 01:13:26 Andrew Smith Pontypool District Runners M S  
78 350 01:13:28 Andy Scott MDC M V50  
79 325 01:13:30 Evan Ryan Mynydd Du M S  
80 384 01:13:32 Eleanor Lacey San Dom F S  
81 258 01:13:34 Julian Hart Cobra RC M V40  
82 343 01:13:36 Rhys Britchard Mynydd Du M S  
83 263 01:13:38 Andy Mason U/A M V40  
84 329 01:14:10 Ed Goldsmith U/A M S  
85 367 01:14:25 Naomi Law Mynydd Du F V40  
86 382 01:14:30 Kevin Hale Parc bryn bach M V40  
87 308 01:14:34 Christine Farr MDC F V40  
88 281 01:15:40 Alan Stanley U/A M V50  
89 368 01:15:55 John Jaspers U/A M V40  
90 253 01:16:08 Ben Watkins Mynydd Du M S  
91 267 01:16:10 James Griffiths Newent Runners M V40  
92 270 01:16:42 Alastair Wilcox Hirst U/A M S  
93 256 01:17:26 Ruth Pickvance Mynydd Du F V50  
94 321 01:17:54 Tosh Simpkin U/A M V40  
95 264 01:18:10 Rona Davies Mynydd Du F V50  
96 303 01:18:29 Mitchell Readwin West wales M S  
97 283 01:18:35 Stuart Duncan Chepstow Harriers M V50  
98 347 01:18:52 Colin Cottell Reading Roadrunners M V50  
99 316 01:19:00 Hollie Ryder South Wales F S  
100 383 01:19:58 Hywel James U/A M S  
101 294 01:20:44 Lubica Ford Pontypool District Runners F S  
102 307 01:21:17 Tim Johnson Chesterton Trail Runners M V40  
103 333 01:22:04 Beverley Tucker Mynydd Du F V50  
104 320 01:22:08 Helen Durfield Chepstow Harriers F V40  
105 324 01:22:21 Jack Loveday U/A M S  
106 331 01:22:32 Daniella Gormley Mynydd Du F V40  
107 362 01:22:51 Gary Gunner Croft Ambrey M V70 1st V70
108 353 01:23:02 Anne Ward Mynydd Du F V40  
109 332 01:23:26 Sharon Woods Mynydd Du F V50  
110 313 01:23:55 Aimee Ferguson South Wales F S  
111 291 01:24:13 Caroline Dallimore MDC F V60 1st V60
112 280 01:25:14 Gareth Ponsford Cainscross Vets M S  
113 361 01:25:31 David Sabbagh U/A M S  
114 375 01:26:06 Fraser Stephens SWOC M 0  
115 352 01:26:25 Les Williams Rhedwyr Eryri M V70  
116 346 01:26:54 Flora Gunner Croft Ambrey F V50  
117 370 01:27:15 John Price Hay Hotfooters M V60  
118 279 01:27:56 Hamish Hughson Chepstow Harriers M V40  
119 275 01:27:56 Sam Mills Cainscross Vets M S  
120 374 01:29:06 Paul Symons U/A M V50  
121 282 01:30:04 Gareth Jones M.D.C M V70  
122 380 01:31:42 Dan Newton Pontypool District Runners M V40  
123 351 01:32:54 Stewart Thomson Mynydd Du M V50  
124 341 01:33:40 Janine Doggett Southville Rc F S  
125 344 01:35:20 Emma Davies Spirit of Monmouth F V40  
126 311 01:39:09 Phil Wilson U/A M V50  
127 312 01:40:04 William John Darby Mynydd Du M V60  
128 336 01:40:12 Terry Vaughn Mynydd Du M V40  
129 381 01:48:30 Louise Phillips South Wales F S  
130 348 01:58:02 Tom Harrison Mynydd Du M V80 1st V80
131 371   DQ Ran with no kit. N/A 0 0  
132 372   DQ Ran with no kit. N/A 0 0