Mynydd Du

Fell and Mountain Running Club

It seems we now have a theme for this race as yet again only 100 bottles of beer were purchased, so runners were told to up the ante or miss out on their free beer ;-)
First male and female back were Mynydd Du, Mark Palmer and Katie Beecher. Katie showing her continued good form by knocking 3 minutes off the ladies course record. Both male and female team prizes also went to Mynydd Du.
Thanks to all the marshals and helpers. See you all next year.    

Emma

Results:

Pos No Name Club Sex Cat Time Award
1 199 Mark Palmer Mynydd Du M 50 00:52:25 1st Male / Team
2 229 Andrew Stephens Monross Trailblazers M 40 00:53:00 2nd Male
3 194 Richie Johnson Mynydd Du M 40 00:53:27 3rd Male / Team
4 288 Iwan Morton Pont-y-pwl Runners M S 00:53:38  
5 213 Thomas Burden U/A M S 00:54:15  
6 215 Ben Moon MDC M S 00:54:54  
7 266 Matt Stott MDC M S 00:55:31  
8 259 Chris Harrhy Mynydd Du M 40 00:55:38 1st MV40 / Team
9 287 Benjamin Gibbison Mynydd Du M S 00:55:41  
10 260 Charlie Lowther Eden Runners M S 00:56:03  
11 237 Katie Beecher Mynydd Du F S 00:57:07 1st Female / Team
12 297 Adam Whitehead U/A M S 00:58:28  
13 279 Iestyn Rhodes Pont-y-pwl Runners M S 00:58:40  
14 226 Niki Radnedge U/A M S 00:59:08  
15 258 Dan Sandford Forest of Dean AC M 40 00:59:22  
16 236 Alex Lewis Neath Harriers M S 00:59:40  
17 308 Paul White Pont-y-pwl Runners M S 00:59:49  
18 200 William Feline Stubbington Green M S 00:59:54  
19 225 Ray Morgan Pont-y-pwl Runners M S 00:59:58  
20 238 Barry Davies Monross Trailblazers M 40 01:00:47  
21 218 Helen Brown Holmfirth AC F 40 01:00:48 2nd Female
22 268 Boe Harper Stubbington Green M S 01:00:56  
23 248 Steve Davies Pont-y-pwl Runners M 50 01:00:57 1st MV50
24 211 Hannah Jarvis Mynydd Du F S 01:01:01 3rd Female / Team
25 221 Nick Biggs U/A M 40 01:01:43  
26 212 Jonathon Gledson Town & Country Harriers M 40 01:01:56  
27 197 Tim Woodier Mynydd Du M S 01:02:04  
28 246 Jon Dallimore MDC M S 01:02:17  
29 289 Gavin Brace Lliswerry Runners M S 01:02:20  
30 195 Jack Scannell Eryri Harriers M 40 01:02:32  
31 261 Phil Thomas Monross Trailblazers M 40 01:02:47  
32 232 Ian Travis U/A M 50 01:02:56  
33 294 Julian Price Mynydd Du M 40 01:03:37  
34 240 Peter Sowerby Brecon AC M 50 01:03:41  
35 252 Mark Bevan Basingstoke & Midhants AC M 50 01:04:03  
36 231 Dewi Lloyd Islwyn M S 01:04:09  
37 220 Mark Ponsford MDC M S 01:04:23  
38 235 Chris Lewis U/A M S 01:04:35  
39 296 Mike Link Hereford Couriers M 40 01:04:43  
40 255 Colin Bennett Lewes AC M 40 01:04:47  
41 230 Lee Connor London Heathside M 40 01:05:03  
42 224 Nicki Morgan Chepstow Harriers F 40 01:05:12 1st FV40
43 267 Dafydd John Mynydd Du M 40 01:05:34  
44 307 Andrew Dickens Mynydd Du M 40 01:05:42  
45 210 Michael Murphy Les Croupiers M 60 01:06:01 1st MV60
46 193 Kevin Hagley SWRR M 50 01:06:05  
47 219 Clare Dallimore MDC F S 01:06:15  
48 205 Luke James Monross Trailblazers M S 01:06:39  
49 233 Chris O'Brien Mynydd Du M 40 01:06:44  
50 241 Rob Hook Chepstow Harriers M 50 01:06:52  
51 269 Michael Warren Bristol & West AC M 40 01:07:35  
52 257 Sam Williams Basingstoke & Midhants AC M S 01:07:49  
53 222 Dave Austin Chepstow Harriers M 40 01:07:56  
54 245 Nick Dallimore MDC M 50 01:08:25  
55 310 Steve Harrhy U/A M 50 01:08:28  
56 301 Dimitri Vorres Pont-y-pwl Runners M 50 01:08:42  
57 227 Les Cavill Morpeth Harriers M 50 01:08:45  
58 217 David Higenbottam TACH M 40 01:09:01  
59 306 Lou Summers Mynydd Du F 40 01:09:11 Team
60 202 Richard Cronin MDC M S 01:09:25  
61 223 Matthew Larmour Southville RC M S 01:09:27  
62 309 Mark Grey U/A M S 01:09:35  
63 276 Nicholas Jones Mynydd Du M 40 01:09:59  
64 250 Michael Hickey Basingstoke & Midhants AC M 50 01:10:04  
65 290 Lucy Baker MDC F S 01:10:35  
66 243 Richard Newhouse Chepstow Harriers M 40 01:11:05  
67 264 Graham Bell Stubbington Green M 40 01:11:23  
68 263 Sarah Jane Hassall U/A F S 01:11:29  
69 286 James Fletcher Monross Trailblazers M 40 01:11:41  
70 198 John Nash Chepstow Harriers M 50 01:11:42  
71 292 Stewart Thomson Mynydd Du M 50 01:11:49  
72 201 Laura Wainwright Stubbington Green F S 01:12:56  
73 251 Don Powell Basingstoke & Midhants AC M 60 01:12:47  
74 207 Richard Bowles U/A M S 01:13:11  
75 206 Gary Gunner Croft Ambrey M 60 01:13:27  
76 203 Maria Richards Mynydd Du F 40 01:13:30  
77 283 Holly James-Thomas Pont-y-pwl Runners F S 01:14:41  
78 247 Graham Colvin Pontardawe Runners M 50 01:15:16  
79 277 Michael Bastow Oswestry Olympians M 40 01:15:18  
80 208 Mike Harris Westbury Harriers M 60 01:15:32  
81 265 Alex Rhodes DLPS Tri Club M S 01:16:00  
82 192 Louise Massey Mynydd Du F 40 01:16:16  
83 239 Ed Goldsmith U/A M S 01:17:06  
84 214 AnneMarie Harris Mynydd Du F 40 01:17:25  
85 254 Aaron Oliver Basingstoke & Midhants AC M S 01:17:36  
86 278 Emma Sowrey Pont-y-pwl Runners F 40 01:17:54  
87 291 Kate Millard U/A F S 01:17:58  
88 216 Helen King Town & Country Harriers F 40 01:18:01  
89 228 Gwenda Cavill Morpeth Harriers F 50 01:18:05 1st FV50
90 285 Carl Brancher Mynydd Du M 60 01:18:41  
91 256 Joyce Dodd Chepstow Harriers F 60 01:18:51 1st FV60
92 196 David Edwards U/A M 50 01:19:02  
93 234 Kevin Barnes Hereford Couriers M 50 01:19:25  
94 314 Ian Morgan Forest of Dean AC M S 01:19:30  
95 304 Stephen Grey U/A M 50 01:20:07  
96 313 Jordan Hudd U/A M S 01:20:36  
97 305 John Price Hay Hotfooters M 50 01:21:14  
98 244 Caroline Dallimore MDC F 60 01:21:26  
99 249 Emma Morgan Pont-y-pwl Runners F 40 01:22:09  
100 273 Gordon Everett Bristol & West AC M S 01:22:12  
101 293 Jan Richards Mynydd Du F 50 01:22:17  
102 282 Rebecca Poole Fairwater Runners F S 01:22:23  
103 284 Lucy Stott U/A F S 01:22:56  
104 312 Peter De Boer U/A M 40 01:23:59  
105 298 Jen Swan U/A F S 01:23:59  
106 272 Colin Prosser Chepstow Harriers M 50 01:25:13  
107 253 Katie Carter Basingstoke & Midhants AC F S 01:25:15  
108 242 Nigel Baker Pont-y-pwl Runners M 60 01:25:33  
109 262 Matthew Rees Lliswerry Runners M S 01:25:50  
110 271 Alan Dobbs Chepstow Harriers M S 01:26:09  
111 270 Linda Thomas Pont-y-pwl Runners F 50 01:26:27  
112 274 Lorna Burrows BAD Tri F S 01:27:12  
113 300 Kelly O'Neill U/A F S 01:28:32  
114 302 Nicola Smith Pont-y-pwl Runners F 40 01:34:07  
115 299 Christine Vorres Pont-y-pwl Runners F 50 01:35:19  
116 281 Donna Hewitt Pont-y-pwl Runners F S 01:37:18  
117 280 Kirsty Rhodes Pont-y-pwl Runners F S 01:37:18  
118 209 Gillian Murphy Les Croupiers F 60 01:37:26  
119 275 Maxine Rhodes Pont-y-pwl Runners F 40 01:40:43  
120 311 Charlotte Barlow Brackla Harriers F S 01:43:27  
121 295 Carl Roberts U/A M 40 01:44:21  
122 303 Michael Brunnock Pont-y-pwl Runners M 40 01:44:25  
123 204 John Darby Mynydd Du M 60 01:44:28