Mynydd Du

Fell and Mountain Running Club

It was a cloudy cold start to the day but the sun soon broke through as the runners gathered on the start line. The 2014 Sugar Loaf fell race saw a record number of entries, with 137 runners registering on the day.

It was planned for a bottle of Sugar Loaf ale to be handed to each finisher as they crossed the line however only 100 bottles were ordered, so runners were encouraged at the start to 'run for their beer' as there would not be enough to go around.

The course record was very nearly broken with Hugh Aggleton taking the lead but being overtaken on the descent by Robert Barnby with Pete Ryder not too far behind in 3rd. Mark Palmer took first Vet 50 and the first 4 runners finished with less than 60 seconds between them.

The ladies’ race was a clear cut win by Hannah Jarvis , again less than a minute between her time and the course record. Niki Morgan was a few minutes behind in second closely followed by Emily Hoffman. First FV40 was Lou Summers.

Team prizes went to Mynydd Du for both the ladies’ and the men’s teams.

Thanks to all the marshals and helpers on the day.

Emma Bayliss

Pos Name Club Sex Cat Time Award
1 Robert Barnby U/A m s 00:50:00 1st Male
2 Hugh Aggleton MDC m s 00:50:11 2nd Male
3 Pete Ryder Cardiff AAC m s 00:50:44 3rd Male
4 Mark Palmer Mynydd Du m 50 00:50:53 1st MV50 / Male Team
5 Ryan McFlynn MMRT m s 00:51:11  
6 Simon Barnby U/A m s 00:51:27  
7 James Blore Chepstow Harriers m s 00:53:25  
8 Ben Moon MDC m s 00:53:33  
9 Richard Johnson Mynydd Du m 40 00:54:14 1st MV40 / Male Team
10 Thomas Burden U/A m s 00:54:55  
11 Ciaran Connor U/A m s 00:55:21  
12 Sean Taylor Mynydd Du m s 00:56:16 Male Team
13 Niall Bourke Pudsey & Bramley m s 00:56:37  
14 Neil McGoun Orion Harriers m s 00:58:36  
15 Andrew Masters Lewes AC m 40 00:58:50  
16 Alex Lewis Neath Harriers m s 00:59:09  
17 Adrian Woods Mynydd Du m 50 00:59:13  
18 Jamie Pembroke U/A m 40 00:59:15  
19 James Brown TRF Adventure m s 00:59:32  
20 Tim Kieniewiiz Mercia m s 00:59:47  
21 Mark Nelson Mynydd Du m 40 00:59:53  
22 Ray Morgan Mynydd Du m s 00:59:53  
23 Craig Horsburgh Orion Harriers m s 00:59:59  
24 Boe Harper Stubbington Green Runners m s 01:00:11  
25 Peter Sowerby Brecon AC m 50 01:00:17  
26 Ashley Cox BMH AC m s 01:00:24  
27 Andrew Mathias Chepstow Harriers m s 01:00:48  
28 Charles Lowther Eden m s 01:00:53  
29 Matthew Lyness BMH AC m 40 01:00:56  
30 Hannah Jarvis Mynydd Du f s 01:00:59 1st Female / Female Team
31 John Aggleton  MDC m 50 01:01:05  
32 Steve Davies Pont-Y-Pwl m 50 01:01:05  
33 Gary Jones Pont-Y-Pwl m 50 01:01:55  
34 Alun Wood Islwyn RC m s 01:02:30  
35 Matt Reid Almost Athletes m s 01:02:43  
36 Pete Lloyd Westbury Harriers m s 01:02:53  
37 Ricci Watts Pont-Y-Pwl m s 01:03:13  
38 Nick Biggs U/A m s 01:03:18  
39 Niki Morgan Chepstow Harriers f 40 01:03:27 2nd Female
40 Andrew Dickens Mynydd Du m 40 01:03:33  
41 Gavin Brace Lliswerry Runners m s 01:03:54  
42 David Higgenbotham TACH m 40 01:03:55  
43 Howard Owen Les Croupiers m s 01:03:56  
44 Paul Tucker U/A m 40 01:04:07  
45 Kevin Hagley SWRR m 50 01:04:16  
46 Mark Brasier Dursley District m s 01:04:19  
47 Emily Hoffman Kings Heath RC f s 01:04:21 3rd Female
48 Mike Murphy Les Croupiers m 60 01:04:28 1st MV60
49 Lyndon Gwillym U/A m 50 01:04:31  
50 Anderson Hirst FRA m 40 01:04:47  
51 Julian Price Mynydd Du m 40 01:04:58  
52 Greg Harris Spa Striders m s 01:05:29  
53 Andy Creber Fell Ponies m 50 01:05:40  
54 Christopher Hobson Newbury AC m s 01:05:41  
55 Lucy Baker MDC f s 01:05:51  
56 Paul Donovan Pont-Y-Pwl m 40 01:06:16  
57 David Smout Mynydd Du m 60 01:06:19  
58 Jamie Feilden Bath AC m s 01:06:31  
59 Tom Russell Mynydd Du m s 01:06:35  
60 Richard Hudson Avon Valley Runners m 50 01:06:39  
61 Peter Townsend Pont-Y-Pwl m s 01:06:58  
62 Craig Walker FRA m s 01:07:16  
63 Nigel Popplewell Newbury AC m 40 01:07:21  
64 Andrew Jubb U/A m s 01:07:39  
65 Luke Malarz U/A m s 01:07:42  
66 Damian Caswell Mynydd Du m 40 01:07:43  
67 Michael Hickey BMH AC m 50 01:07:48  
68 Simon Hazel Les Croupiers m 40 01:07:58  
69 Scott Howells Taff Attack Triathlon m 40 01:08:13  
70 Paul Lane Taff Attack Triathlon m s 01:08:13  
71 James Murphy U/A m 40 01:08:16  
72 Lou Summers Mynydd Du f 40 01:08:23 1st FV40 / Female Team
73 John Magee Les Croupiers m s 01:08:31  
74 Steve Harrhy Lliswerry Runners m 50 01:08:55  
75 Tim Woodier Mynydd Du m s 01:09:38  
76 Ian Dyson Malvern Joggers m 60 01:10:13  
77 Adrian Eggleton U/A m 40 01:10:27  
78 Tara Grosvenor U/A f s 01:11:00  
79 Chris Silvester Pont-Y-Pwl m s 01:11:01  
80 Richard Northcott Pont-Y-Pwl m 40 01:11:07  
81 Beverley Tucker Brecon AC f 40 01:11:11  
82 Mike Harris Westbury Harriers m 60 01:11:12  
83 Nigel Jones Mynydd Du m s 01:11:14  
84 Stewart Thomson Mynydd Du m 50 01:11:42  
85 Don Powell BMH AC m 60 01:11:44  
86 Les Williams Rhedwyr Eryri m 60 01:12:21  
87 Robert Willis U/A m 60 01:12:29  
88 Naomi Law Mynydd Du f 40 01:12:48 Female Team
89 Natalie Taylor Mynydd Du f s 01:13:08  
90 Quin Broadbent Orion Harriers m 50 01:13:17  
91 Martin Glaettli Swiss Runners m s 01:13:55  
92 Richard Coates Chepstow Harriers m s 01:14:04  
93 Kevin Barnes Hereford Couriers m 50 01:14:14  
94 Wyn Davies Mynydd Du m 40 01:14:32  
95 Gareth Jones MDC m 60 01:14:34  
96 Paul Symmons U/A m 40 01:14:38  
97 Carys Holloway TACH f s 01:15:18  
98 Rona Davies Mynydd Du f 50 01:15:30 1st FV50
99 Glyn Hicks Islwyn RC m 60 01:15:32  
100 Louise Blight Pont-Y-Pwl f s 01:15:33  
101 Joyce Dodd Chepstow Harriers f 60 01:15:53 1st FV60
102 Duncan Stuart U/A m 40 01:16:13  
103 Yori Griffiths Strathern m 40 01:16:53  
104 Anne Marie Harris Mynydd Du f 40 01:17:02  
105 Carl Brancher Mynydd Du m 50 01:17:07  
106 Elizabeth Dale U/A f s 01:17:11  
107 Daniele Gormley Griffithstown f 40 01:17:16  
108 Stephen Wood Pegasus RC m s 01:17:37  
109 Sam Edwards Town & Country Harriers m 50 01:18:10  
110 Catherine Fragg TACH f 50 01:18:27  
111 Hannah Crockett U/A f s 01:18:31  
112 Karen Elvers Chepstow Harriers f 40 01:19:09  
113 Pete Lyons U/A m 40 01:19:17  
114 Colin Downey Mercia m 50 01:19:55  
115 Janet Richards Mynydd Du f 40 01:20:07  
116 Peter Castrop U/A m 50 01:21:06  
117 Alan Dobbs Chepstow Harriers m s 01:22:14  
118 Carl Roberts Pont-Y-Pwl m s 01:22:40  
119 Ceri Donovan Lliswerry Runners f 40 01:23:46  
120 Martyn Peters Hereford Couriers m 60 01:24:22  
121 William Darby Mynydd Du m 60 01:25:03  
122 Catherine Mills GWR f s 01:26:14  
123 Roger Griffiths U/A m 50 01:26:38  
124 Craig Wadeson BMH AC m 40 01:30:46  
125 Emma Morgan Pont-Y-Pwl f s 01:31:20  
126 Nadine Donovan Pont-Y-Pwl f 40 01:31:20  
127 Robin Bruce BMH AC m 50 01:33:22  
128 Emma Bagley Town & Country Harriers f s 01:34:48  
129 Les Pugh MDC m 60 01:36:00  
130 Carol Wadeson BMH AC f 40 01:38:17  
131 Jenny Frood BMH AC f 60 01:38:19  
132 Nicolette Walshe BMH AC f 50 01:38:42  
133 Gill Murphy Les Croupiers f 60 01:39:51  
134 Michael King Nailsea Running Club m 60 01:43:10  
135 Jayne King Town & Country Harriers f 50 01:45:35  
136 Eleanor Davivcer Bristol AC & West f s 01:46:55  
137 Matthew Larmour Southville RC m s 01:46:56