Mynydd Du

Fell and Mountain Running Club

Conditions were perfect for runners this year in the Black Mountains Race. Tim Lenton from Axe Valley Runners was the male winner, and could surely improve his time of 2:46:20 in future, having taken a few sub-optimal lines. He was still a convincing winner over Ben Arkell of MDC in second, and 3rd place Southville’s Gareth Williams, who just prevailed in a final hill sprint with Dan Sandford over the last couple of hundred metres. 

GB international Lizzie Wraith won the women’s race in 3:17:13, but only just held off host club Mynydd Du’s Rhian Probert, 94 secs behind. Vicky Shaw from Stubbington Green Runners in Hampshire was third. 

The female veterans' prizes were a clean sweep for Mynydd Du, courtesy of Sasha Habgood (v40) and Rona Davies (v50), who, with Rhian Probert, also took the team prize.

It was a good day for male veterans too, as the MV60 winner, Bryan Stadden (also Mynydd Du) beat all the MV50s! The overall winner was MV40 so the prize deferred to Dan Sandford. Ian Andrews, unattached, was first MV50. Gareth Jones (MDC) won the MV70 category, despite his senior moment on Bal Mawr resulting in him being the last runner to finish. 

Due to organiser’s error, the men’s team prize was given to Mynydd Du on the day, instead of the rightful victors and local rivals MDC: Ben Arkell, Oliver Lamford and Richard Cronin, who will be receiving replacement beer (the original having already been drunk by the time the mistake was noticed)!

Helen Brown

Black Mountains Race 2018 start

Prize winners

Category Prize Name Club Time
1st Man Tim Lenton Axe Valley Runners 02:46:20
1st Lady Lizzie Wraith Team Bath AC 03:17:13
2nd Man Ben Arkell MDC 03:00:20
2nd Lady Rhian Probert Mynydd Du 03:18:47
3rd Lady Vicky Shaw Stubbington Green Runners 03:48:44
3rd Man Gareth Williams Southville Running Club 03:09:49
1st V40 Lady Sasha Habgood Mynydd Du 03:53:03
1st V40 Man Dan Sandford Forest of Dean AC 03:10:15
1st V50 Lady Rona Davies Mynydd Du 04:04:50
1st V50 Man Ian Andrews Unattached 03:34:09
1st V60 Man Bryan Stadden Mynydd Du 03:23:31
1st V60 Lady - -    
1st V70 Man Gareth Jones MDC 05:08:34
1st V70 Lady - -    
1st V80 Lady - -    
1st V80 Man - -    
M team Ben Arkell, Oliver Lamford, Richard Cronin MDC 09:50:17
F team Rhian Probert, Sasha Habgood, Rona Davies Mynydd Du 011:16:40

Full Results

Pos Time Name # Club Cat Cat Pos Prize
1 02:46:20 Tim Lenton 33 Axe Valley Runners MV40 1 1st Man
2 03:00:20 Ben Arkell 37 MDC MS 1 2nd Man
3 03:09:49 Gareth Williams 47 Southville Running... MS 2 3rd Man
4 03:10:15 Dan Sandford 45 Forest of Dean AC MV40 2 1st V40 Man
5 03:12:29 Thomas Mollekin 12 Mynydd Du MS 3  
6 03:12:53 Patrick Devine-Wright 36 Axe Valley Runners MV40 3  
7 03:14:46 Stewart Bellamy 62 Mercia Fell Runners MV40 4  
8 03:15:23 Sam Ryall 66 Pontypridd Roadents MV40 5  
9 03:17:11 Oliver Lamford 72 MDC MS 4  
10 03:17:13 Lizzie Wraith 56 Team Bath AC FS 1 1st Lady
11 03:18:47 Rhian Probert 9 Mynydd Du FV40 1 2nd Lady
12 03:19:47 Nick Radnedge 61 Unattached MV40 6  
13 03:19:55 Gancho Slavov 44 Aberystwyth AC MV40 7  
14 03:19:57 Matthew Farrer 69 Unattached MS 5  
15 03:20:35 Tom Couldwell 13 Unattached MS 6  
16 03:23:31 Bryan Stadden 35 Mynydd Du MV60 1 1st V60 Man
17 03:27:05 James Sutherland 28 Unattached MS 7  
18 03:27:37 Chris Chambers 40 Mynydd Du MV40 8  
19 03:28:38 Alastair Morton 49 Unattached MS 8  
20 03:28:52 Tim Woodier 74 Mynydd Du MS 9  
21 03:31:00 James Morrison 7 Tiverton Harriers MV40 9  
22 03:32:46 Richard Cronin 57 MDC MS 10  
23 03:34:09 Ian Andrews 71 Unattached MV50 1 1st V50 Man
24 03:34:41 Matthew Garnett 17 GoodGym Race Team MS 11  
25 03:34:59 Paul Tucker 63 Mynydd Du MV50 2  
26 03:36:34 Gary Jordan 16 GoodGym Race Team MS 12  
27 03:38:21 Niall Moroney 29 Emersons Green Run... MS 13  
28 03:40:11 Ben Morris 46 Unattached MS 14  
29 03:40:36 James Woodier 11 Mynydd Du MS 15  
30 03:41:31 David Powell 54 Aberystwyth AC MV50 3  
31 03:46:02 Andrew Dickens 67 Mynydd Du MV40 10  
32 03:47:32 Pete Gardner 58 Wye Valley Runners MV50 4  
33 03:48:12 Steven Epstein 70 Unattached MV40 11  
34 03:48:35 Ian Macklin 30 MDC MV40 12  
35 03:48:44 Vicky Shaw 50 Stubbington Green ... FS 2 3rd Lady
36 03:49:05 Chris Hall 60 Stubbington Green ... MV50 5  
37 03:49:35 Edward Richardson 27 Unattached MS 16  
38 03:53:03 Sasha Habgood 68 Mynydd Du FV40 2 1st V40 Lady
39 03:53:32 Brendan Moroney 18 Westbury Harriers MS 17  
40 03:53:55 Richard Best 23 Tavistock AC MV50 6  
41 03:57:30 Debbie Stenner 59 Forest of Dean AC FV40 3  
42 04:01:34 Tom Turner 4 Mynydd Du MS 18  
43 04:03:12 Richard Hill 26 Mornington Chasers MV40 13  
44 04:04:50 Rona Davies 65 Mynydd Du FV50 1 1st V50 Lady
45 04:04:51 Rob Craig 34 Rhedwyr Preseli MV40 14  
46 04:10:32 Dan Taylor 5 Unattached MV40 15  
47 04:10:32 Gareth Welch 55 Unattached MV40 16  
48 04:16:27 Jon Salmon 41 Tring Running Club MV50 7  
49 04:17:32 David Sexton 20 Settle Harriers MV40 17  
50 04:20:58 Karen Elvers 38 MDC FV40 4  
51 04:21:12 Ian Whitelegg 31 Unattached MS 19  
52 04:21:13 Samuel Barnes 32 Serpentine Running... MS 20  
53 04:21:30 Naomi Law 51 Mynydd Du FV40 5  
54 04:24:19 Nathaniel Swain 25 MDC MS 21  
55 04:25:13 John Manning 10 Tring Running Club MV60 2  
56 04:25:27 Celia Mills 53 Unattached FV50 2  
57 04:50:34 John Jaspers 48 Unattached MV40 18  
58 05:08:34 Gareth Jones 39 MDC MV70 1 1st V70 Man
  DNF Andrew Blackmore 42 MDC MV50    
  DNF Harris Webb 43 Mynydd Du MS    
  DNF Gary Gunner 52 Croft Ambrey MV70    
  DNF Helen Duffield 64 Chepstow Harriers FV40    
  DNF John Hallett 73 MDC MV40